Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.

Péče o jizvu po císařském řezu

blog

Porod císařským řezem je stále porod

Cílem tohoto článku je vlít naději do žil každé ženě po císařském řezu, obzvlášt pro ty, které se těžce sžívají se svou jizvou.

Z mé praxe vím, že ženy často získávají protichůdné rady. Některým je řečeno, že s jizvou po císaři není třeba pracovat. Jiné jsou strašeny velkými zdravotními riziky, pokud se o ni starat nebudou. Slyšela jsem také, že s keloidní jizvou po císařském řezu se nedá vůbec nic udělat. S každou jizvou, a to i s jizvou po císařském řezu se dá pracovat, a to také i po skončení období šestinedělí.

Jak pečovat o jizvu po císařském řezu

Masáž jizvy je důležitá vždy, i pro dobře se hojící kůži.

Pečovat o jizvu začni co nejdříve.

Péče o jizvu nemusí být během na dlouhou trať, ale je vhodné s tím počítat.

Vzhled jizvy je individuální, ale dá se masáží velmi dobře ovlivnit.

Každý kontakt s jizvou je velmi přínosný pro psychiku a podpoří celkové hojení.

Nejsou nutné drahé mastičky.

A teď trochu omáčky ke každému bodu …

1) Masáž jizvy je důležitá vždy, i pro dobře se hojící kůži

Císařská jizva je velmi hluboká rána a hojí se v první fázi zhruba 6 týdnů. Pokud je hojení správné, po této době vznikne světlá, pružná, jemná a pohyblivá jizva. Pečovat o jizvu a celou oblast břicha je ale vhodné ještě alespoň dalších 12 – 24 měsícůCílem je vyhnout se tzv. „aktivní jizvě“. Aktivní jizva je tvrdá jizva. Je bolestivá, nepružná, začervenalá, nepohyblivá, svědivá, vystouplá (keloidní) či příliš vtáhnutá dovnitř. Může způsobovat bolesti zad či nespecifické bolesti břicha. Tak proto MASÍRUJ!

2) Pečovat o jizvu začni co nejdříve

Již po porodu začni okolí sešité rány chladit. Dodržuj důkladnou hygienu. Často jizvu sprchuj studenější vodou, aby se prokrvila. Na jizvu si pokládej prsty a seznamuj se s ní.

3) Péče o jizvu po císařském řezu nemusí být během na dlouhou trať, ale je vhodné s tím počítat

Možná tě zajímá, jak dlouho se hojí jizva po císařském řezu. Ženy, které se dobře hojí, mohou mít krásnou jizvu již po šestinedělí. To pak svádí k tomu s jizvou nepracovat. Nehojí se však pouze jizva, která je vidět na kůži, ale všechny rozříznuté spodní vrstvy. Masáží se předchází srůstům a s tím spojeným dalším zdravotním problémům.

4) Vzhled jizvy je individuální, ale dá se masáží velmi dobře ovlivnit

A tady jeden můj oblíbený příklad. Žena se sklonem ke keloidním jizvám. Dle lékařů se tato jizva nikdy nezlepší. Tak jsme masírovaly a tejpovaly a masírovaly a tejpovaly … Pracovaly jsme s psychikou, přijetím císařského porodu a jizvy. Hojení sice delší. Ale … Zlepšila se? Co myslíš?

Především ale jizva ve všech vrstvách přestala bolet. Stala se pružnou. Vrátila se plná citlivost kůže. A to bylo velmi důležité.

Jizva po porodu: 6 měsíců ⇒ 12 měsíců ⇒ 24 měsíců

5) Každý kontakt s jizvou je velmi přínosný pro psychiku a podpoří celkové hojení

Tento bod považuji za hodně zásadní. A to především u žen, které s přijetím císařského řezu trochu bojují. Odmítáním jizvy se může prohloubit porodní trauma a prodloužit celková regenerace. Sebeláska a sebepřijetí (odkaz na článek na mém webu vitejzeno.cz) jsou nesmírně důležité. Ženy po nechtěném císařském řezu mohou bojovat s pocity selhání. Rozhodně jim neprospívají ani věty z okolí, ať jsou vděčné, že žijí, a jsou s miminkem v pořádku. Samozřejmě, že jsou vděčné, to se ale tak nějak nevylučuje s tím, že mohou zároveň procházet silným porodním traumatem.

Tady doporučuji práci s jizvou jako velmi hojivou součást procesu přijetí toho, co se stalo. Každým dotykem a zvědomováním jizvy se posouváš blíž sama k sobě.

Pokud cítíš, žes touto částí potřebuješ pomoci, můžeš využít síly kraniosakrální terapie a poporodního rituálu zavírání kostí.

6) Nejsou nutné drahé mastičky

Důležitou roli hraje promazávání jizvy. Není však nutné kupovat drahé masti slibující zázraky. Skvělou zkušenost mám s olivovým či kokosovým olejem, sádlem, měsíčkovým či třezalkovým olejem. Pokud tě oslovuje aromaterapie, můžeš si masážní olej pro jizvy zakoupit i u mě. Pokud jsi ti blízké bylinky, vytvořím pro tebe směs na obklad jizvy.

Chceš-li se naučit se jizvě správně věnovat, mohu tě to naučit. Během našeho setkání ti namasíruji jizvu a celou oblast bříška. Zároveň se naučíš se sama masírovat, tejpovat a správně dýchat od bránice až do pánevního dna. Budeš-li potřebovat podporu, podívej se na mou poporodní péči a možnosti tejpování jizvy.

Přeji hodně vytrvalosti.

Ať je požehnáno.

Potřebuješ podporu a zjistit více, jak o sebe pečovat po císařském porodu?

Objednej se na konzultaci, kineziotaping nebo na setkání v rámci poporodní péče.

Objednej si u mě masážní olej na jizvy nebo bylinnou směs na obklad jizvy.

Připoj se do mé bezplatné FB skupiny Vítej ženo plné podporujících žen.

Autorka článku:
Lucie Pelíšek, průvodkyně žen mateřstvím a ženstvím
O Mně

Lucie Pelíšek - dula Litoměřice

Archiv článků

Vyber si kategorii, která tě zajímá.

Baví tě mé články?

Přihlas se k odběru novinek a žádný článek ti neunikne.

Zadáním e-mailové adresy a kliknutím na tlačítko „Přeji si odebírat novinky“ souhlasíš s mými Zásadami pro ochranu osobních údajů a s tím, že tvou adresu zařazuji do své databáze kontaktů. Budu ti posílat informace o novinkách, plánovaných akcích a článcích na blogu. Z odběru e-mailů se můžeš kdykoliv odhlásit v každém zaslaném emailu.