Kdo je dula

Jsem holistická dula aneb jak to vidím já

Dula je průvodkyní ženy na celé cestě mateřstvím a poskytuje jí především emocionální a fyzickou podporu v průběhu těhotenství, porodu a v období šestinedělí. Některé duly pomáhají ženám již v přípravě na početí (viz má terapeutická služba příprava na početí na vitejzeno.cz). Některé duly doprovází ženy také při ztrátě miminka, ať už během těhotenství, v průběhu porodu nebo až po porodu („andělské duly“). Vzhledem k mé osobní zkušenosti se ztrátou miminka poskytuji péči andělské duly i já (viz mé služby doprovod při ztrátě, rituál rozloučení s miminkem).

Dula poskytuje informace, připravuje ženu na různé způsoby porodu, doprovází ji celým těhotenstvím, porodem a prvními krůčky v roli maminky, a vytváří jí bezpečný prostor pro zrození jejího dítěte. Podporuje zároveň zrození ženy jako matky. Dula má otevřené srdce, otevřenou náruč a bezpodmínečně miluje. Je mateřská a je oporou dané ženě. Nesoudí, respektuje přání ženy, nesděluje důvěrné informace jiným osobám. Osobně pomáhám ženám uvědomit si jejich vlastní sílu ženství, protože vidím, že ženy mají velkou sílu, pokud se cítí bezpečně.

Holistická dula se neustále vzdělává

Každá dula si nachází svoji cestu. Může jít tzv. cestou „divoké duly“, kdy se vzdělává z knih, seminářů, kurzů a praxí, aniž by absolvovala oficiální kurz pro duly a stala se členskou nějaké asociace. Já osobně volím cestu vlastní, tedy kombinaci certifikovaných i necertifikovaných kurzů a samostudium. Vždy si ale pečlivě volím, komu dám svoji důvěru a odkud budu čerpat informace a zkušenosti. Zároveň se řídím morálním kodexem a vlastním svědomím. Více nalezneš v O Mně a v Mé vzdělání.

Služby jednotlivých dul se liší

Dula doprovází prvorodičky i ženy, které rodí poněkolikáté. Každé miminko je jiné, tedy i každý porod je jiný. Každé dítě si volí příchod na svět jinak. Dula je tu od toho, aby ženu připravila, podpořila a ubezpečila ji, že vše, co se děje, je v pořádku. Dula je oporou celé rodině, včetně nastávajícího otce. Dula pomáhá ženě a zároveň vytváří prostor i muži, aby byl součástí a oporou své partnerce. Za sebe vnímám velmi vhodné zapojení otce (pokud jej žena u porodu chce), jako důležitého nárazníku mezi ženou a zdravotnickým personálem v porodnici. V podstatě se dostává do role významného ochránce své vlastní ženy.

Služby jednotlivých dul se velmi liší v závislosti na potřebách klientů, se kterými pracují, a na vlastních preferencích. Některé duly se zaměřují na těhotenství, některé na porody, některé na poporodní období. Porodní duly poskytují ženám nepřetržitou podporu v těhotenství, během porodu a bezprostředně po něm. Poporodní duly pak poskytují podporu v období šestinedělí a navštěvují maminky v jejich domovech. Každá dula se vzdělává v tom, co ji samotnou zajímá. Já se zaměřuji na holistický nebo-li celostní přístup k ženě, tedy vzdělávání směřuji na péči o tělo i duši pro celé období mateřství. Vyhledávám pravdivé, kvalitní, aktuální a všestranné informace, díky kterým pak žena může udělat informovaná rozhodnutí související s jejím těhotenstvím, porodem, mateřstvím a rodičovstvím. Poskytuji tedy služby jak porodní, tak i poporodní duly. Více o mých nabízených službách nalezneš pod Nabízím, Kurzy a online produkty a Půjčovna/Prodej.

Výhody duly u porodu

Porodní duly podporují jakékoliv rozhodnutí ženy, ať už plánuje přirozený porod, epidurál, porod císařským řezem nebo porod v domácím prostředí. Žena má právo svobodně si vybrat způsob a místo porodu. V průběhu těhotenství je dula v kontaktu se ženou (ideálně se setká i s partnerem), vzájemně se poznávají a vyjasňují si porodní přání. Od začátku 38.tt dula nastupuje na pohotovost, je k dispozici 24h denně 7 dní v týdnu a je připravena kdykoliv vyjet k porodu. Během porodu dula nabízí pomoc ženě, navrhuje opatření, jako je dýchání, relaxace, pohyb, polohování, masáže, aromaterapie, apod. Především ale vytváří bezpečné a klidné prostředí, které podpoří ten nejlepší možný způsob příchodu miminka na svět. Porodní dula setrvává zpravidla ještě po dobu bondingu (cca 2h po porodu), případně do doby přemístění celé nové rodiny na oddělení šestinedělí.

Výhody duly u porodu v bodech

Snížení počtu zásahů do porodu.

Zkrácení doby porodu.

Snížená potřeba léků proti bolesti nebo epidurální anestezie během porodu.

Snížená četnost vyvolávaných porodů.

Lepší stav miminka po narození.

Vyšší pravděpodobnost zahájení kojení.

Vyšší pravděpodobnost úspěšného dlouhodobého kojení.

Vyšší sebevědomí, méně úzkostí a poporodních depresí u žen po 6 týdnech po porodu.

Za sebe vnímám, že bezvýhradná podpora ženy po celou dobu porodu má zásadní vliv na celkový psychický stav ženy, ale i jejího partnera.

A na závěr – kdo dula není

Dula není porodní asistentka, nemá většinou zdravotnické vzdělání, tudíž nesmí poskytovat zdravotní služby a udělovat lékařské rady.

Kontaktuj mne

Tvé osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení tvého dotazu. Tvůj e-mail, který zde zadáš, nebude použit pro marketing.

Přidej se do mé facebookové skupiny – Vítej ženo

Sleduj mne na sociálních sítích